MAJÁLES 2024

Pár slov o Majáles úvodem

Majáles jsou tradiční studentské slavnosti jejichž původ sahá dle některých pramenů až do 15 století. Každopádně velkého rozmachu se Majáles dočkaly v 17 století - původně mezi středoškolskými studenty, později se Majíles rozšířily i do prostředí vysokoškolského.

Majáles jsou slavnosti plné studentských recesí, často kritizujících mocenské struktury. Stalo se však tradicí, že státní moc tyto recese tolerovala.

Dnes se konají slavnosti Majáles často několik dní a konají se při nich majálesové průvody, řada koncertů, staví se májka, fungují studenstké jarmarky a řada dalších kulturních a zábavných akcí. A nejinak bude probíhat Majáles i v roce 2024

 

MAJÁLES 2024 - AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ OSLAV

 


KALENDÁŘ MAJÁLES 2024 PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________

 

 

AŽ SE LÉTO ZEPTÁ, CO JSI DĚLAL V MÁJI...

Přijde vám divné v už máji myslet na letní dovolenou? Možná, ale jestli si chcete vybírat a ne jen už přebírat, je nejvyšší čas! Proto bychom vás rádi inspirovali několika tipy na dovolenou - především u  nás doma v Česku a pak na našem oblíbeném Jadranu v Chorvatsku:Ale jsou i jiné možnosti dovolené u moře - každá zajímavá něčím jiným. Severní Italie nabídkou levných apartmánů u moře. Bulharsku dlouhými písečnými plážemi a rovněž příznivými cenami, Řecko připomenutím velkolepé historie a řecké ostrovy romantickou modrobílou kulisou. Turecko pak asi velkorysými a ne předraženými all inclusive službami. A exotické Thajsko? Právě tou exotikou a bílými plážemi.

 

Přehled hlavních slavností Majáles 2024

 

Majáles se konají především ve velkých městech, kde je studentů samozřejmě nejvíce - tradičně se pořádá Majáles v Praze 2024, dlouhou tradici má Majáles i v dalších studentských městech - v Brně,v Hradci Králové, v Plzni, nebo v Českých Budějovicích či v Ostravě. Bez slavností Majáles si neumíme představit především Litomyšl. Dalšími městy, která majáles pořádají pak jsou Zlín, Dvůr Králové, Humpolec, Znojmo, Pardubice, Jičín, Klatovy.

 

Kalendáře akcí 2024 - celoroční tématické stránky slavností a jiných akcí:

 

 

AŽ MAJÁLES 2024 SKONČÍ

V našem kalendáři akcí najdete v průběhu roku 2024 kromě slavností Majáles i řadu dalších zajímavých tipů na výlet. Kalendář sestavujeme již 10 rokem. Je průběžně aktualizován a postupně se v něm budou objevovat nejrůznější akce - historické slavnosti a rekonstrukce bitev, historický šerm a rytířská klání. Vinobraní a vinařské akce, pivní slavnosti, slavnosti meruňkové, česnekové, cibulové, bramborové, výlovy rybníků. noční prohlídky hradů a zámků, prohlídky v doprovodu historických postav či se strašidly. Parní vlaky, poutě, jarmarky, řemeslnné trhy, vybrané hudební, divadelní, filmové či folklórní festivaly ...

Možná vám při výběru výletu pomůžou i naše tématické přehledy - především přehledy různých akcí a slavností, které se konají v průběhu celého roku. Jako první masopusty, jimiž rok slavností tradičně začíná. S příchodem jara jsou to pak Velikonoce - velikonoční trhy a jarmarky. Ovšem nejen Velikonoce patří k jaru - stejně tak k němu patří ekologická akce Den Země a v máji pak hodně tradiční studentský Majáles. Zejména jaro a léto jsou pak časem festivalů. V této době se konají především hudební festivaly, a neméně populární folklorní festivaly. Ale nudit se nebudete ani s příchodem podzimu - začínat bude vskutku velkolepě - vinobraním! S prvními mrazíky a plískanicemi přijde čas výlovů rybníků, a pak už budeme koštovat první plody nedávno sklizeného vína na Svatomartinských oslavách. Jak jinak bychom mohli rok slavností zakončit, než Vánocemi, vánočními trhy a jarmarky. Příjemnou zábavu po celý rok :-)!

KALENDÁŘ VŠECH AKCÍ

 

Další tématické přehledy - tipy na výlety a aktivní trávení volného času

Kam s dětmi na výlet? Zeptejte se jich. Asi tušíte co vám velká většina z nich odpoví - do ZOO! Inspirujte se v naše přehledu Zoo, zooparků a akvárií. Koupání patří k nejoblíbenějším sportovně - zábavným aktivitám. A nejen u dětí. A příležitostí je dost - podívete se na přehledy koupání v ČR - koupaliště a letní aquaparky, pro čas nepohody kryté aquaparků a plavecké bazény. A nebo - co takhle jet se vyhřát do termálních lázní! Pro nás nejbližší jsou termální lázně na Slovensku a termální lázně v Maďarsku. A to, co hlavně v čase letních prázdnin, platí o koupalištích, pak v zimě platí o lyžování. Zde najdete tipy na lyžařská střediska a ski areály.

 

Tipy na ubytování a dovolenou nejen ČR

A budete-li chtít vyrazit třeba na vikend nebo přímo na dovolenou, budete hledat ubytování. Zde jsou naše tipy. Nejprve pár tématických tipů: Nejen v zimě, kdykoliv, vás lákají hory - zde jsou tipy na ubytování na horách. Dovolenou s dostatkem soukromí a venkovské romantiky můžou nabídnout chaty a chalupy k pronajmutí. Chaty a chalupy se budou líbit především vašim dětem. A zde najdete další tipy na dovolenou s dětmi v Čechách i na dovolenou s dětmi u moře.

Sháníte-li ubytování na Silvestra, zejména na poslední chvíli, je pro vás velmi důležité kde je ještě volno. Vybírejte si Silvestr na horách nebo silvestrovské pobyty v dalších oblastech, z pravidelně aktualizovaného přehledu volných objeků. Pro učitele a jejich žáky bude jistě inspirativní přehled objektů, které nabízení opravdu komorní školy v přírodě.

Možná ale máte jasno, kam se vydat. Pak se podívejte na nabídku ubytování v konkrétní oblasti:

Beskydy, vedle Krkonoš naše nejstrmější pohoří - hned poznáte, že to už je vlastně nejzápadnější cíp Karpatského oblouku. I druhé velké pohoří Moravy, Jeseníky, dá svými kopci a délkou výšlapů turistům zabrat. V Čechách jsou nejvyšší již zmíněné Krkonoše. Další dvě pohoří jsou pak svým charakterem mírnější a k turistům, a ještě více cyklistům, přívětivější - náhorní roviny Jizerských hor, táhlé kopce Orlických hor, pozvolna se zvedající z Polabské roviny od Hradce, na druhé straně Čech pak Šumava - zelená střecha Evropy. Mezi Moravou a Čechy se pak desítky kilometů táhnou lesy Českomoravské Vysočiny. Úplně jinou malebnost pak nabízí jih naší země - jižní Čechy a vinicemi porostlá jižní Morava. A nakonec ráj romantiků - Český ráj se svými labyrinty skalních měst.

 

Už jsme vám přinesli řadu tipů na koupání v ČR. Ale možná patříte k zástupům těch, pro které jediné pořádné koupání je koupání v moři. A tak jezdí, rok co rok, na dovolenou u moři. Nejčastěji do Chorvatska. Především na chorvatských ostrovech je spoustu míst, kde můžete prožít opravdu pohodovou dovolenou. Nalézt klidné místo, kde nabízejí ubytování v soukromí v Chorvatsku opravdu není problém. Ubytování v "robinzonádách", na majácích, v apartmánech přímo u moře, vesměs v klidných místech, nepostižených masovým turismem patří k tomu nejkrásnějšímu, co mohou evropská moře nabídnout. Trochu jiné koupání nabízí dovolená v Itálii, kde najdete širokou nabídku ubytování a apartmánů v Itálii a to jak u moře, tak i v malebném vnitrozemí, kde ke koupání skvěle poslouží váš soukromý bazén. A i když nemá moře, tak neméně pestrá je i dovolená v sousedním Rakousku.

 

Romantika a wellness

Výlety, slavnosti, sport, dovolená u moře - chybí ještě něco? Ano - trocha romantiky a nicnedělání. Aspoň občas - inspirujte se - romantické pobyty, wellness pobyty. Podívejt se na přehled wellness hotelů nebo lázní, které takové pobyty nabízejí!

 

CHYSTÁTE SE V LÉTĚ DOVOLENOU U MOŘI?- PODÍVEJTE SE NA NAŠE TIPY NA OPRAVDU ROMANTICKOU A HLAVNĚ KOMORNÍ DOVOLENOU - V DOMECH, VILÁCH A APARTMÁNECH V SOUKROMÍ V CHORVATSKU.

 

 

 

Cesta za vinným snem

Cestujete rádi za vínem a za pohodou? Vyražte za nimi - třeba do kouzelného kraje Wachau!

Inspiraci najdete v pohodovém cestopise

CESTA ZA VINNÝM SNEM

CENA: OD 129 Kč - více informací ZDE

 

Přejeme Vám slunečné, romantické jaro a pohodový Majáles 2024

Všechna práva stránky Majáles 2024 - kalendář akcí Majáles 2024 vyhrazena © Jan Mazánek www.ceskapohoda.cz

 
TOPlist